Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1

 im. Marii Konopnickiej

05-402 Otwock, ul. Majowa 17/19
Tel.(22)779-20-89 Fax. (22)779-32-41

header

Alpakoterapia

Alpakoterapia – zasady i efekty terapii z alpakami

 Alpakoterapia to terapia z udziałem zwierząt, a dokładniej, jak sama nazwa wskazuje, alpak. Popularność alpakoterapii z każdym rokiem jest coraz większa. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ niesie za sobą mnóstwo korzyści, a w dodatku jest bardzo przyjemna. Co takiego mają w sobie alpaki, że ludzie tak chętnie chcą przebywać w ich towarzystwie? Komu zalecana jest alpakoterapia i z jakich względów? Odpowiadamy!

Alpakoterapia – czym jest? 

Alpakoterapia to jedna z dziedzin zooterapii, czyli jest niczym innym, jak leczeniem z udziałem alpak i działa podobnie jak dogoterapia (terapia z psami) czy felinoterapia (terapia z kotami). Alpaki są uroczymi zwierzętami, które wzbudzają powszechną sympatię i działają na człowieka uspokajająco. W zajęciach z alpaką lub alpakami oprócz pacjenta udział bierze także specjalista z zakresu alpakoterapii, który nimi kieruje i zarazem sprawuje opiekę.

Na czym polega alpakoterapia?

W praktyce alpakoterapia sprowadza się przede wszystkim do spędzania czasu w towarzystwie alpak na świeżym powietrzu i otwartej przestrzeni. Terapia zawsze dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. W trakcie zajęć można karmić alpaki, głaskać je i przytulać, spacerować z nimi albo po prostu przebywać w ich otoczeniu. W czasie sesji terapeutycznej mogą też pojawić się elementy zabawy z alpakami lub ich pielęgnacji. 

Wskazania do stosowania alpakoterapii 

Alpakoterapia nastawiona jest na oddziaływanie na strefę psychiczną, przez co znajduje zastosowanie głównie w przypadku dzieci z zaburzeniami rozwoju i z problemami o podłożu emocjonalnym oraz dorosłych zmagających się z trudnościami życiowymi, problemami natury społecznej, ale także osoby, które przeszły załamanie nerwowe lub są nieustannie narażone na silny stres.

Ze względu na korzyści, jakie niesie alpakoterapia, zaleca się ją na takie dolegliwości jak:

autyzm, zespół Aspergera, zespół Downa, nadpobudliwość psychoruchowa (ADHD), niepełnosprawność ruchowa, niepełnosprawność intelektualna, mózgowe porażenie dziecięce, kontuzje i urazy, zaburzenia nerwicowe lub lękowe, depresja, problemy emocjonalne, zaburzenia zachowania, trudności w pracy lub nauce.

Pamiętajmy, że z alpakoterapii mogą również korzystać wszyscy ci, którzy zwyczajnie mają na to ochotę.

Alpakoterapia – korzyści

Alpakoterapia jest skierowana przede wszystkim na poprawę stanu psychicznego pacjenta. Głaskanie i przytulanie alpak, a nawet już samo patrzenie na nie przyczynia się do zwiększenia wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu sesja terapeutyczna z udziałem alpak poprawia nastrój, wycisza, uspokaja i relaksuje.

Zajęcia z alpakami stymulują układ nerwowy, pomagają w pokonywaniu lęków i przełamywaniu barier psychicznych, a także podnoszą samoocenę i pomagają w budowaniu pewności siebie. Efekty alpakoterapii można zobaczyć już po kilku sesjach.

Źródło: https://lecznaturalnie.pl/